Uniwersytet Senioralny w Lubinie

 

Uniwersytet Senioralny

 

44611.png

Uniwersytet Senioralny wznowił działalność. Zajęcia w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęły się we wrześniu 2021 r. Udział w nich jest bezpłatny.

Zajęcia odbywają się w miejskich szkołach podstawowych, Centrum Kultury Muza oraz na kręgielni i basenach Regionalnego Centrum Sportowego. 

AKTUALNOŚCI:

Aktualna strona Uniwersytetu Senioralnego znajduje się pod adresem:www.uniwersytetsenioralny.pl

 

KINO- CK MUZA W LUBINIE (8 lutego)

16 marca (środa), godz. 12:00, duża sala zapraszamy uczestników Uniwersytetu Senioralnego na film "Czarna owca" (prod. Polska). Wejściówki będą rozdawane przy wejściu na seans.

Wejście w maseczkach po okazaniu legitymacji Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajętość sali - 30% miejsc (do limitu nie wliczamy zaszczepionych).

PRZERWA ZIMOWA (1 luty)

Przypominamy, że w dniach od 31 stycznia do 13 lutego 2022r. na Uniwersytecie Senioralnym obowiązuje przerwa feryjna. Zajęcia zostaną wznowione w dniu 14 lutego 2022r. ((jeśli w szkołach będzie się odbywać nauka stacjonarna, bądź hybrydowa).

Życzymy udanego wypoczynku zimowego!

 

KINO - CK MUZA W LUBINIE (24 stycznia)

3 lutego (czwartek), godz. 12:00, duża sala zapraszamy uczestników Uniwersytetu Senioralnego na film "Wojna z dziadkiem" (prod. USA - z dubbingiem). Wejściówki będą rozdawane przy wejściu na seans.

Wejście w maseczkach po okazaniu legitymacji Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zajętość sali - 30% miejsc (do limitu nie wliczamy zaszczepionych).

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Niech wnuki będą źródłem nieustającej radości!

45430.jpg

NOWE ZAJĘCIA (11 stycznia)

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w nowych zajęciach! Szczegóły na plakacie poniżej.

45413.jpg

II SEMESTR (10 stycznia)

Szanowni Seniorzy,

witamy serdecznie po przerwie świąteczno – noworocznej. Wraz z Nowym Rokiem jeszcze raz życzymy Państwu dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Przypominamy, że zajęcia zostały wznowione z dniem 10.01.2022r. i będą trwać
do 30.01.2022r. włącznie. W czasie ferii zimowych, tj. w  dniach od 31.01 do 13.02.2022r., zajęcia na Uniwersytecie Senioralnym zostają zawieszone. Ponowne wznowienie zajęć przewiduje się w chwili obecnej na dzień 14.02.2022r. (w zależności od sytuacji epidemiologicznej).

TAI CHI (17 grudnia)

W dniu wczorajszym pod trenerskim okiem Pani Lucyny Stępień Seniorzy ćwiczyli spokój umysłu i siłę ciała.

Tai chi to wywodząca się z Chin specyficzna sztuka walki o wielowiekowej tradycji.
Ze względu na majestatyczne, dostojne i raczej powolne sekwencje ruchów ćwiczenia tai chi określa się mianem „miękkiego boksu” lub „medytacji w ruchu”.

BASEN I KRĘGIELNIA (17 grudnia)

Zajęcia na basenach i kręgielni dla uczestników US trwają do dnia 19.12.2021r. Wznowienie zajęć nastąpi od 10.01.2022r., zgodnie z dotychczas obowiązującym harmonogramem (jeżeli w szkołach wróci nauka stacjonarna).

AQUA AEROBIK (6 grudnia)

Został opracowany pod koniec lat 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest to połączenie gimnastyki korekcyjnej z aerobikiem i elementami pływania. Wpływa on korzystnie na układ mięśniowy poprzez zwiększenie elastyczności mięśni i ścięgien przy równoczesnym odciążeniu stawów i kręgosłupa. Gimnastyka w wodzie jest skuteczna i bezpieczna nawet dla osób z ograniczoną ruchomością, ponieważ ćwiczenia wykonywane są w odciążającym środowisku wodnym. Z drugiej strony, opór, jaki stawia woda sprawia, że w każdy wykonywany ruch musimy wkładać więcej siły. Ten sposób aktywności nadaje się dla dzieci, ich rodziców oraz dziadków. Poniżej nasi Seniorzy na zajęciach z gimnastyki w wodzie, prowadzący: Pani E. Knull

UWAGA - ZMIANA DNIA ZAJĘĆ (29 listopada)

Zajęcia „Zdrowy kręgosłup” z Panią Agnieszką Grolewską zostają na stałe przeniesione
ze środy na czwartek. Godzina i miejsce spotkań pozostają bez zmian.

ZAPISY NA ZAJĘCIA

Serdecznie zachęcamy do udziału w zajęciach organizowanych dla Państwa przez Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie. Harmonogram spotkań:

  • 2 grudnia, godz. 11:00: Chleb nie dla mnie – o dokarmianiu ptaków,
  • 9 grudnia, godz. 11:00: Żywe hobby – nietypowi pupile,
  • 16 grudnia, godz. 11:00: Ornitologia zimą.

Zapisy: Anna Krzysztofik, tel. 756 11 07, tel.kom. 663 745 747

45121.jpg

ZDROWY KRĘGOSŁUP (22 listopada)

Uczestniczki zajęć „Zdrowy kręgosłup” wraz z prowadzącą Panią Katarzyną Królewicz z zaangażowaniem pracowały, m.in. nad wzmocnieniem mięśni grzbietu.

Aktywność fizyczna jest istotna w prewencji chorób cywilizacyjnych, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów - wywołującej nieprzyjemne dolegliwości bólowe oraz co najmniej 20 innych chorób przewlekłych.* Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń może sprawić,
że Senior lepiej poczuje się we własnym ciele, a jego kręgosłup przestanie stanowić uporczywy problem. W takim razie czas na ćwiczenia!

*Białkowska J., Juśkiewicz-Swaczyna B., Białkowski P. (2017): Rola stylu życia i systemu opieki zdrowotnej w procesie pomyślnego starzenia się, [w]: Sztuka Leczenia Nr 1, s.45-52.

11 LISTOPADA

Droga Seniorko, Drogi Seniorze,

w imieniu Prezydenta Miasta Lubina serdecznie zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w dniu 11 listopada 2021r. w Lubinie.
Program ramowy:

  • 11:00 – uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszalka Józefa Piłsudzkiego
  • 12:00 – Msza Święta w kościele pw. św. Wojciecha, ul. Budowniczych LGOM 18
  • 14:00 – Piknik wojskowy – tereny przy Hali RCS
  • 16:30 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – Hala Widowiskowo – Sportowa RCS w Lubinie

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE (9 listopada) 

Studenci Uniwersytetu Senioralnego na zajęciach artystycznych z zakresu malarstwa, mozaiki czy ceramiki doskonalą swoje umiejętności plastyczne. „Zajęcia są formą arteterapii i sposobem na wychodzenie ze sztuką do ludzi. Staramy dzielić się naszymi dziełami, m.in. przekazując prace na cele charytatywne czy organizując wystawy” – mówi Pani Joanna Kołowska, pod opieką której pracują Seniorzy. „Jest to dla nas doskonała forma relaksu” – komentuje Pani Grażyna -  jedna z uczestniczek.

Obszerniejsza relacja zdjęciowa dostępna na Facebook'u Uniwersytetu Senioralnego: KLIKNIJ

NORDIC WALKING (3 listopada)

Za oknami iście złota jesień, w tak urokliwej scenerii, z uśmiechem na twarzach, podczas zajęć Nordic Walkling wędrowały m.in. nasze aktywne Seniorki. Nordic walking (NW) to forma aktywności ruchowej, polegająca na marszach z naprzemianstronną pracą ramion, wraz ze specjalnymi kijami. Został on opracowany w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Badania naukowe przeprowadzone w wielu ośrodkach potwierdzają, że regularne uprawianie NW ma korzystny wpływ na obniżenie tętna spoczynkowego oraz ciśnienia krwi, poprawia wydolność wysiłkową, poprawia jakość życia pacjentów z różnymi chorobami, dlatego też powinien być zalecany szerokiemu gronu osób jako profilaktyka pierwotna i wtórna. (Tschentscher M., Niederseer D., Niebauer J., Health Benefits of Nordic Walking: A Systematic Review, [w]: American Journal of Preventive Medicine, tom. 44 wyd.. 1, str. 76-84).

Relacja zdjęciowa dostępna na Facebook'u Uniwersytetu Senioralnego: KLIKNIJ

JĘZYK WŁOSKI

Miło nam poinformować, że uruchomiona została dodatkowa grupa z języka włoskiego w SP nr 12. Zajęcia odbywać się będą we wtorek, w godz. 16:00 – 16:45 i 16:50 -17:35, w sali 217. Podziału na poziom zaawansowania i przydziału do konkretnej grupy dokona Pani prowadząca zajęcia. Pierwsze zajęcia z podziałem na dwie grupy odbędą się w dniu 26.10.2021r. Zapraszamy do udziału.

EUROPEJSKI DZIEŃ SENIORA

Drogi Seniorze,

składamy Ci najserdeczniejsze życzenia, wszelkiej pomyślności i zdrowia z okazji Europejskiego Dnia Seniora!

Październikowe i listopadowe dni poświęcone zagadnieniu pozytywnego starzenia się  umożliwiają m.in. zwrócenie uwagi na szczególną rolę aktywności fizycznej w życiu osób
po 60 roku życia.  

Z tej okazji mamy dla Państwa konkurs!

Opublikuj swoje zdjęcie, na którym pokażesz nam, w jaki sposób spędzasz aktywnie czas jesienią.

Co musisz zrobić:

  •  umieść zdjęcie pod postem z życzeniami na facebooku,
  •  polub na facebooku stronę Uniwersztetu Senioralnego w Lubinie. Link do stronz - KLIKNIJ

Konkurs trwa od 20.10. – 14.11.2021r.  do godziny 00:00. Wygrywają 3 osoby z największą liczbą polubień pod zdjęciem. Do wygrania pakiet wejść na basen i kręgielnię. Wyniki zostaną ogłoszone w poniedziałek 15.11.2021r.

UWAGA - JĘZYK HISZPAŃSKI

DRODZY SENIORZY, OGŁASZMY NABÓR NA ZAJĘCIA Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO – POZIOM ŚREDNIOZAAWANSOWANY.

ZAJĘCIA ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W CZWARTKI O GODZINIE 16:00 W SP NR 14.

PIERWSZE SPOTKANIE BĘDZIE MIAŁO MIEJSCE W DNIU 14.10.2021R., W SALI NR 7. ZAPISY U PROWADZĄCEGO.

ZAPRASZAMY

XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki – edycja regionalna w Lubinie odbędzie się w dniach 20 – 21.10.2021 r. – wyłącznie online na platformie YouTube na kanale Centrum Kultury „Muza”.

Uczestnictwo nie wymaga zapisów, jest bezpłatne.

PROGRAM - KLIKNIJ

LEGITYMACJE

Drodzy Seniorzy, w szkołach, w których dokonali Państwo zapisu, do odbioru oczekują Legitymacje na rok akademicki 202/2022.

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO

Uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Senioralnego w Lubinie odbyła się w dniu 29 września 2021r. Tym razem dla lubińskich Seniorów oraz wszystkich mieszkańców Lubina wystąpili Skaldowie, którzy doskonale bawili się z publicznością. Nie zabrakło także przemówienia Prezydenta  Roberta Raczyńskiego, który z dumą otworzył kolejny rok akademicki. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.


DODATKOWE GODZINY – GIMNASTYKA W WODZIE

SZANOWNI PAŃSTWO SENIORZY, OGŁASZAMY DODATKOWE ZAPISY* NA GIMNASTYKĘ W WODZIE.

ZAJĘCIA ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ NA BASENIE CENTRUM 7 WE WTOREK O GODZINIE 15:30 – 16:15, CZWARTEK O GODZINIE 08:45- 9:30 I CZWARTEK O GODZINIE 16:15- 17:00.

 ZAPISY NA TE GRUPY ODBĘDĄ SIĘ W PIĄTEK 24.09.2021r. OD GODZ. 10:00. W KASIE BILETOWEJ NA BASENIE CENTRUM 7.

UCZESTNIK MOŻE WPISĆ NA LISTĘ TYLKO SIEBIE!!!

*Dotyczy osób, które do tej pory nie zapisały się na zajęcia Gimnastyka w wodzie.


CENTRUM KULTURY „MUZA” ZAPRASZA SENIORÓW

 na spektakl komediowy SŁONECZNI CHŁOPCY – 2.10.2021r., o godz. 19.00 (załącznik). Specjalna cena dla studentów Uniwersytetu Senioralnego: 30 zł!

Zapraszamy do kasy - na hasło UNIWERSYTET SENIORALNY - kupicie Państwo bilety za 30 zł.

Oferta spektaklu - KLIKNIJ

ZAJĘCIA:

 

Spotkania w ramach Uniwersytetu Senioralnego rozpoczną się 1 października. Poniżej lista dostępnych zajęć.

Harmonogram - AKTUALIZACJA 10.01.2022r. - KLIKNIJ

ZAPISY:

Zapisy na zajęcia prowadzone są w poszczególnych szkołach, w Centrum Kultury Muza oraz na basenach. Uwaga, zgłosić trzeba się osobiście w wyznaczonych godzinach. Jeżeli zamierzamy uczęszczać tylko na basen, kręgielnię lub do CK Muza też należy zgłosić się do szkoły najbliższej miejscu zamieszkania celem wypełnienia karty zapisu oraz wydania legitymacji. Poniżej harmonogram przyjmowania zapisów:

Harmonogram zapisów na zajęcia - AKTUALIZACJA - KLIKNIJ

By wszyscy mogli swobodnie korzystać z zajęć na pływalni, wprowadzona została nowa formuła zapisów na basen. Wybieramy JEDEN stały dzień i godzinę zajęć! Obowiązuje limit miejsc wyznaczony liczbą dostępnych torów oraz przepisami obiektów basenowych.

Imienne karty basenowe będą do odbioru w kasach biletowych na poszczególnych basenach w dniu pierwszych zajęć. W momencie rezygnacji z zajęć należy zdać kartę basenową, by na to miejsce mógł zapisać się inny uczestnik Uniwersytetu Senioralnego. Listy wraz z aktualną dostępnością miejsc będą dostępne w halach basenowych.

Koordynator:

Anna Krzysztofik

Kordynator ds. Uniwersytetu Senioralnego

e-mail: uniwersytet.senioralny@rcslubin.pl 

tel. stacjonarny: 76 756 11 07

tel. kom.: +48 663 745 747

Regionalne Centrum Sportowe Sp. z o.o.
ul. Odrodzenia 28b, 59-300 Lubin
tel. 76 846 08 28, -32, -33

Aktualności - Uniwersytet Senioralny w Lubinie