Aktualności

14 Lis 2016

Wojsko na błoniach

Wojsko na błoniach

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r., po 123 latach zaborów, dla wielu osób jest wyjątkowo ważnym dniem. Z tej okazji przygotowanych było mnóstwo uroczystości. Dzień rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, natomiast po mszy odbyły się uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W godzinach popołudniowych odbył się tak popularny w ostatnich latach Piknik Wojskowy na błoniach,  podczas którego można było zobaczyć prawdziwy sprzęt wojskowy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej Gen. Maczka. Główną atrakcją był Czołg Leopard, a także wozy opancerzone samojezdne KTO Rosomak czy KTO WEM, armoatohałbica DANA, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy OSA, a także zestaw przeciwlotniczy BIAŁA. To frajda nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Poza możliwością obejrzenia z bliska maszyn wojskowych czy broni, można było porozmawiać z żołnierzami oraz spróbować grochówki i bigosu. Pomimo chłodu na dworze lubinianie tłumnie pojawili się na pikniku.

Największą frajdę mieli najmłodsi.  Mogli wspinać się na górę i zajrzeć do środka między innymi do czołgu Leopard oraz transportera opancerzonego Rosomak. Z bliska można było też zobaczyć armatohaubicę Dana, samobieżny przeciwlotniczy pojazd rakietowy Osa i zestaw przeciwlotniczy Biała. Ze sprzętem przyjechało około 40 żołnierzy.

Tłumy przyciągnął także prawdziwy wojskowy bigos i grochówka, które są już tradycją podczas Pikniku Wojskowego. Długi ogonek ustawił się także do stoiska Agencji Mienia Wojskowego, gdzie można było zakupić kurtki wojskowe, czapki, berety czy lornetki. Swoje stoisko miał także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który przy okazji takich wydarzeń przekazuje informacje nt. szkodliwości substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, dopalacze i narkotyki. Osoby dorosłe wzieły udział w zajęciach dotyczących trzeźwości na drodze, dzieci natomiast miały możliwość wzięcia udziału w zabawach profilaktycznych.

Ten uroczysty dzień zakończył się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, które po raz pierwszy odbyły się w Hali Widowiskowo - Sportowej.

A kolejny Piknik już za rok...

 

 

zdjęcie nr 0 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 1 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 2 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 3 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 4 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 5 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 6 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 7 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 8 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 9 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 10 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 11 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 12 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 13 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 14 Wojsko na błoniach
zdjęcie nr 15 Wojsko na błoniach