Aktualności

11 Lis 2018

Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości

11 listopada br. przypadła okrągła 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości co uczcili wszyscy lubinianie w sposób wyjątowy. Pierwszym punktem dnia było złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie odbyła się uroczysta msza Święta w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Z kościoła wszyscy udali się na lubiński Rynek. Rozdawane były biało-czerwone flagi, kotyliony i oraz białe i czerwone balony.Pochód od kościoła do Rynku odbył się w towarzystwie żołnierzy z Czarnej Dywizji, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, tuż za nim sztandary i harcerze. Głównym punktem oficjalnej części obchodów było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski.

Tradycyjnie już obchody Święta Niepodległości podzielone zostały na dwie części, oficjalną z mszą i uroczystościami pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i tę nieoficjalną, czyli piknik wojskowy, który odbył się w godzinach popołudniowych na terenach przy hali widowiskowo-sportowej oraz śpiewanie pieśni patriotycznych w hali.

Podczas Piknikiu Wojskowego, na który czekają zwłaszcza najmłodsi, tradycyjnie już można było z bliska przyjrzeć się wyposażeniu żołnierza, wojskowym maszynom z Czarnej Dywizji, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i spróbować gorącej grochówki. Pogoda dopisała  i lubinianie wyjątkowo tłumnie pojawili się na pikniku.

W tym roku była okazja aby przyrzeć się z bliska takim maszynom jak:  czołg Leopard 2A4, przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko – rakietowy ZUR-23-2 KG, samobieżna haubica 2S1 Goździk, KTO WEM, Armato haubica Dana, transporter rozpoznawczy BRDM Żbik, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PRWB OSA, kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz inny drobny sprzęt i wyposażenie żołnierzy. Oprócz sprzętu wojskowego dla dzieci były przygotowane dmuchańce, każdy mógł tez spróbować wojskowej grochówki, po którą ustawiła się bardzo długa kolejka.

Spore zainteresowanie miało stoisko Agencji Mienia Wojskowego, gdzie można było kupić kurtki wojskowe, czapki czy berety. Swój namiot miało także Muzeum Historyczne w Lubinie, przy którym każdy mógł samodzielnie zrobić kotylion czy flagę.  Na uczestników czekała także gorąca herbatą, roznoszona przez panie z Domu Dziennego Pobytu Seniora oraz gry i quizy dotyczące profilaktyki uzależnień przygotowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

O godz. 16:30 wszyscy przenieśli się do wnętrzna hali, aby wspólnie świętować poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych. Zjawiły się całe rodziny, ale największy stres miały z pewnością maluchy z lubińskich szkół i przedszkoli, które miały swoje występy przed naprawdę dużą publicznością. Z biało-czerwonymi balonikami, flagami i kotylionami, radośnie świętowały Dzień Niepodległości w towarzystwie swoich rodziców i wychowawców.

Dzięki wyświetlaniu tekstów pieśni na telebimach każdy mógł się włączyć i świętować razem z bliskimi. Wszyscy zaśpiewali m.in. " Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, czy „My pierwsza brygada”. Dziękujemy za ten przepięknie spędzony dzień.

zdjęcie nr 0 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 1 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 2 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 3 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 4 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 5 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 6 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 7 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 8 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 9 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 10 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 11 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 12 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 13 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 14 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 15 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 16 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 17 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 18 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 19 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 20 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 21 Świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości