Aktualności

08 Lis 2018

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości obchodzone 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r., po 123 latach zaborów, dla wielu osób jest wyjątkowo ważnym dniem.  W tym roku rocznica jest wyjątkowa, świętować będziemy 100-lecie wolności.

Tradycyjnie już obchody Święta Niepodległości podzielone zostały na dwie części, uroczystościami pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, oficjalną z mszą oraz Paradą wojskową w Rynku wraz ze wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i tę nieoficjalną, czyli piknik wojskowy, który odbędzie się w godzinach popołudniowych na terenach przy hali widowiskowo-sportowej oraz śpiewanie pieśni patriotycznych w hali.

37083.jpg

Uroczystości rozpoczną się Uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 11:15. Następnie odbędzie się Msza Święta o godz. 11:30 w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Parada wojskowa w Rynku wraz ze wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego o godz. 12:30.

Kolejnym punktem jest Piknik Wojskowy na terenach RCS przy Hali Widowiskowo - Sportowej, który rozpocznie się o godz. 14:00, podczas którego będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej Gen. Stanisława Maczka. Na placu będzie można zobaczyć czołg Leopard 2A4, przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko – rakietowy ZUR-23-2 KG, samobieżna haubica 2S1 Goździk, KTO WEM, Armato haubica Dana, transporter rozpoznawczy BRDM Żbik, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PRWB OSA, kołowy transporter opancerzony Rosomak). Oprócz tego będą wystawy harcerzy i Ośrodka Wzgórze Zamkowe i innych.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Lubina przygotowano m.in. dmuchańce i eurobungee. Dodatkowo w programie koncert zespołu "Postanowiłem zmądrzeć" i występ zespołu tanecznego "Trójeczki". Na wszystkich uczestników pikniku czekać będzie także wojskowa grochówka i bigos. Obok znajdzie się stoisko Miejskiego Ośrodak Pomocy Społecznej z profilaktyką zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, do odwiedzenia którego serdecznie zapraszamy. 

37081.jpg

Podczas pikniku wojskowego po raz kolejny będziemy także pomagać Julci w zebraniu pieniążków niezbędnych do przeprowadzenia operacji nóżek. Zapraszamy wszystkich do namiotu z domowym ciastem, kawą i herbatą, gdzie będzie można zakupić ręcznie wykonane stroiki świąteczne. Namiot znajdziecie na terenie RCS od godz. 14:00 w niedzielę 11 listopada. Dodatkowo podczas całej imprezy będą chodzić wolontariusze z puszkami i ulotkami z informacją o Julci. 

Poniżej mapka sytuacyjna pikniku:

37074.jpg

Na zakończenie od godz. 16:30 obchody zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Hali Widowiskowo - Sportowej. To swego rodzaju spotkanie wszystkich pokoleń mieszkańców Lubina - od przedszkolaków do weteranów wojennych. Wszyscy wspólnie wykonamy utwory m.in "Przybyli ułani pod okienko", "Maszerują strzelcy, maszerują!", "My, Pierwsza Brygada", "O mój rozmarynie", podczas których będziemy kształtować i pielęgnować poczucie patriotyzmu do Ojczyzny oraz rodzimej ziemi.  Z biało-czerwonymi balonikami, flagami i kotylionami, radośnie świętować będziemy Dzień Niepodległości. 

37082.jpg

 

zdjęcie nr 0 Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 1 Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 2 Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 3 Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 4 Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
zdjęcie nr 5 Obchody Święta Odzyskania Niepodległości