Aktualności

12 Lis 2021

Niepodległa Polska od 103 lat

Niepodległa Polska od 103 lat

W tym roku przypadła 103. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji jak co roku w Lubinie odbyły się uroczystości, w których mógł uczestniczyć każdy chętny mieszkaniec miasta. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie odbyła się uroczysta msza Święta w Kościele pw. św. Wojciecha. 

Co roku w naszym mieście obchody Święta Niepodległościi to część oficjalna oraz rozrywkowa, czyli piknik wojskowy, który odbył się w godzinach popołudniowych na terenach przy Hali Widowiskowo - Sportowej oraz śpiewanie pieśni patriotycznych w hali.

Podczas Piknikiu Wojskowego, na który co roku czekają zwłaszcza najmłodsi, tradycyjnie już można było z bliska przyjrzeć się wyposażeniu żołnierza, wojskowym maszynom z 11. lubuskiej Dywizja Kawalerii Pancernej im. króla Jana III Sobieskiego i 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni S. Maczka. Pogoda dopisała i lubinianie wyjątkowo tłumnie pojawili się na pikniku.

W tym roku była okazja przyjrzeć się z bliska takim maszynom jak: Czołg Leopard 2A4, samobieżna haubica 2S1 „Goździk” czy transporter rozpoznawczy BRDM.  Oprócz sprzętu wojskowego dla dzieci były przygotowane dmuchańce i euro bungee, a dla starszych kociołki z wojskową grochówą i bigosem. 

Na wszystkich czekały również stoiska ze słodyczami, zabawkami, regionalnymi wyrobami takimi jak sery z podhala czy przetwory. Swój namiot miało także Muzeum Historyczne w Lubinie, gdzie można było zrobic własnoręcznie kotylion. Natomiast obok harcerze uczyli jak udzilać pierwszej pomocy. Na uczestników czekała także gorąca herbatą, roznoszona przez panie z Domu Dziennego Pobytu Seniora. 

O godz. 16:30 wszyscy przenieśli się do wnętrzna hali, aby wspólnie świętować poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych. Wśród występujących byli ucznowie z lubińskich szkół podstawowych oraz przedszkolaczki.  Z biało-czerwonymi, flagami i kotylionami, radośnie świętowały Dzień Niepodległości w towarzystwie swoich rodziców i wychowawców. Na zakończenie dwie armatki wyrzuciły biało czerwone fonfetti.

Dzięki wyświetlaniu tekstów pieśni na telebimach każdy mógł się włączyć i świętować razem z bliskimi. Wszyscy zaśpiewali m.in. "Wojenko Wojenko", "Rota", „"Pałacyk Michała", czy "Raduje sie serce". Dziękujemy za ten przepięknie spędzony dzień.

zdjęcie nr 0 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 1 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 2 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 3 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 4 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 5 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 6 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 7 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 8 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 9 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 10 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 11 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 12 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 13 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 14 Niepodległa Polska od 103 lat
zdjęcie nr 15 Niepodległa Polska od 103 lat