Aktualności

13 Cze 2018

Mali szachiści w Lubinie

Mali szachiści w Lubinie

Szachy. Sukces jest w Głowie!

W Hali widowiskowo - Sportowej RCS w Lubinie jest popularnym miejscem goszczącym  na co dzień sport „dużych prędkości”. Oklaskiwani są tu zwykle siatkarze PlusLigi Cuprum Lubin. Prawie 4 tysiące kibiców trzyma kciuki za swoje niezwykle utytułowane szczypiornistki i trzymających mistrzowski poziom piłkarzy ręcznych Zagłębia Lubin. Hala ma również bogatą ofertę rozrywkową, z naciskiem na spotkania z gwiazdami kabaretu.

Ale w środę 13 czerwca 2018 r. halą zawładnęli młodzi mistrzowie „królewskiej gry”.

Na starcie stanęło około 300 miłośników logicznego myślenia, błyskawicznej reakcji i wielbicieli zdumiewających kombinacji. Rozegrane zostały Mistrzostwa Dolnego Śląska najlepszych szkół realizujących ogólnopolski projekt „Edukacja przez szachy w szkole”. Na 6 tysięcy szkół podstawowych w kraju, nauczyciele - szachiści korzystając z zalecenia w podstawie programowej dla klas I-III o wprowadzaniu szachów, już w 1200 szkołach realizują lekcje szachów.

Na dystansie 6 rund, zmierzyło się w ekspresowym tempie, wielu adeptów starożytnej gry, rozgrywki sportowej, której pierwsi mistrzowie wywodzili się z odległych Indii. Każdy uczestnik miał do dyspozycji zaledwie 15 minut na rozegranie całej partii. W tym czasie musiał znaleźć skuteczny plan wygranej, przewidzieć wszystkie groźby przeciwnika. Kontrując tak niewielką ilość czasu do dyspozycji musiał jeszcze tylko zmierzyć ze stresem, zmęczeniem, emocjami.

Dzieci uczęszczające do klas 1, 2 i 3 reprezentowały 25 najlepszych szachowych szkół województwa dolnośląskiego.

Waleczni myśliciele toczyli boje w 6 grupach, oddzielnie dziewczynki i osobno chłopcy. W klasach pierwszych nie dały szans trzy młode panie
z ziębickiej Orlej Polany, Julita, Milena i Maja. Wśród chłopców z klas I i II furorę zrobili bracia z SP nr 6 z Legnicy – Grzegorz i Antoni Komendeccy. Ale Lubin, choć tak pięknie wywiązał się z roli gospodarza mistrzostw, pokazał również „lwi pazur”. Wygrał w klasach trzecich Adrian Krząstek z SP 9. A w grupie drugoklasistów wicemistrzem został Ignacy Słabiak z lubińskiej „czternastki”. Klasyfikację drużynową – najlepszych szkół województwa zdominowały dwie szkoły: SP 71 z Wrocławia i Zespół Szkolno – Przedszkolny z Wysokiej.

Wielkie sportowe emocje młodzieży „zafundowali ojcowie” szachowego projektu: Piotr Klukiewicz, sekretarz Dolnośląskiego Związku Sportowego i wybitny działacz akademickich stowarzyszeń wraz z Regionalnym Centrum Sportowym i znakomitym sędziowskim zespołem: Arturem Adamkiem z Żarowa i z sędziującym i organizującym zawody rangi Mistrzostw Świata i Europy – Aleksandrem Sokólskim z Wrocławia bezbłędnie wywiązującym się ze swoich obowiązków. A Krzysztof Krupa, nauczyciel i autor poczytnych szachowych książek m.in. Królestwa Szachów prowadził piękne spotkanie najtęższych szachowych głów.

Szachy. Bo Sukces jest w Głowie !!!

zdjęcie nr 0 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 1 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 2 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 3 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 4 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 5 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 6 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 7 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 8 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 9 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 10 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 11 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 12 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 13 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 14 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 15 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 16 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 17 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 18 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 19 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 20 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 21 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 22 Mali szachiści w Lubinie
zdjęcie nr 23 Mali szachiści w Lubinie