Aktualności

23 Sty 2017

Czworonogi w hali

Czworonogi w hali

W niedzielę 22 stycznia hala ponownie zapełniona była czworonogami. Przyjechały do Lubina aż z 13 krajów Europy – ponad 1000 psów 200 różnych ras rywalizowało o tytuły championów podczas XV Zimowej Wystawy Psów Rasowych. 

W hali można było spotkać między innymi ogromnego, trochę fajtłapowatego doga niemieckiego, pięknie ufryzowane pudle, sympatyczne boksery, smukłe charty czy maleńkie chihuahua. Niektóre psy wyglądają oryginalnie, czasem dziwacznie, ale były i takie, które często można zobaczyć na polskich ulicach.

W tym roku było więcej  uczestników niż w ubiegłym, bo dokładnie 1056 psów z 200 różnych ras. Tym razem zgłoszono dużo ras polskich, co również jest dużym sukcesem. Było ich aż pięć czyli: gończy polski, chart polski, ogar polski, polski owczarek nizinny oraz owczarek podhalański. Ale w wystawie brały też udział cimarron uruguayo, w Polsce bardzo rzadka rasa.

Psy prezentowały się na 12 ringach. Niektóre ze spokojem czekały na swoją kolej, z pokorą znosząc zabiegi pielęgnacyjne hodowców, inne rozbiegane, zaaferowane obwąchiwały przechodzących w pobliżu ludzi i psy.

Psiaki takiej rasy jak maltańczyk czy pudel ze stoickim spokojem znosiły zabiegi swoich właścicieli. Każdy został odpowiednio uczesany, ufryzowany za pomocą spinek, a niektóre nawet… „wymakijażowane”. Retuszowane są w ten sposów zacieki z oczu. Sporo zabiegów pielęgnacyjnych wymagają też pudle. 

Nie wystarczy pielęgnować psa jedynie przed wystawą. Żeby osiągnąć efekt „wow” na pokazie, trzeba dbać o jego włosy systematycznie. Wiele zależy też od gatunku włosa, ale jeżeli jest podatny na zabiegi pielęgnacyjne wystarczy czesać go dwa razy w tygodniu i kąpać raz na trzy tygodnie, oczywiście też przed każdą wystawą. Kiedyś pudle były psami myśliwskimi, używanymi podczas polowań na kaczki. Musiały być podgolone, żeby mogły się sprawnie poruszać się w wodzie. Zostawiano im dwie kule włosów, żeby zakryć nerki – tłumaczy, wciąż czesząc Diamenta, który jak się okazuje uwielbia takie zabiegi. 

Wystawa zakończyła się ok. godz. 18:00. Na koniec zostały wyczytane te najlepsze z najlepszych psów i wręczone trofea dla hodowców.W tym roku było bardzo wiele nagród rzeczowych, jest też dużo sponsorów. Nagrody wypełniają cały pokój.

Za rok w hali planowane są dwie zimowe wystawy pod rząd, jednego dnia XVI, drugiego XVII – dodaje.

Honorowy patronat nad imprezą objął poseł Krzysztof Kubów

zdjęcie nr 0 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 1 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 2 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 3 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 4 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 5 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 6 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 7 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 8 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 9 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 10 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 11 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 12 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 13 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 14 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 15 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 16 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 17 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 18 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 19 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 20 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 21 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 22 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 23 Czworonogi w hali
zdjęcie nr 24 Czworonogi w hali