Aktualności

12 Lis 2019

101. raz świętowaliśmy niepodległość

101. raz świętowaliśmy niepodległość

W tym roku przypadła 101. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji jak co roku w Lubinie odbyły się uroczystości, w których mógł uczestniczyć każdy chętny mieszkaniec miasta.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie odbyła się uroczysta msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej połączona z koncertem Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Tradycyjnie już obchody Święta Niepodległościi to część oficjalna i nieoficjalna, czyli piknik wojskowy, który odbył się w godzinach popołudniowych na terenach przy Hali Widowiskowo - Sportowej oraz śpiewanie pieśni patriotycznych w hali.

Podczas Piknikiu Wojskowego, na który co roku czekają zwłaszcza najmłodsi, tradycyjnie już można było z bliska przyjrzeć się wyposażeniu żołnierza, wojskowym maszynom z 11. lubuskiej Dywizja Kawalerii Pancernej im. króla Jana III Sobieskiego i 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni S. Maczka. Była z nami także armia z USA prezentująca Hummera.  Pogoda dopisała  i lubinianie wyjątkowo tłumnie pojawili się na pikniku.

W tym roku była okazja przyrzeć się z bliska takim maszynom jak: Czołg Leopard 2A4, samobieżna haubica 2S1 „Goździk”, przeciwlotniczy zestaw rakietowy ZSU-23-4MP „Biała”, transporter rozpoznawczy BRDM, wyrzutnia rakietowa „Langusta”, pojazd typu BAR, pojazd saperski typu Topola, zestaw FLY EYE, wóz bojowy Rosomak, pojazd łączności ZWD, urządzenie szkolno-treningowe do nauki celowania CYKLO.  Oprócz sprzętu wojskowego dla dzieci były przygotowane dmuchańce, każdy mógł tez spróbować wojskowej grochówki i bigosu, po które ustawiła się bardzo długa kolejka.

Spore zainteresowanie miało stoisko Agencji Mienia Wojskowego, gdzie można było kupić kurtki wojskowe, czapki czy berety. Swój namiot miało także Muzeum Historyczne w Lubinie. Na uczestników czekała także gorąca herbatą, roznoszona przez panie z Domu Dziennego Pobytu Seniora oraz gry i quizy dotyczące profilaktyki uzależnień przygotowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

O godz. 16:30 wszyscy przenieśli się do wnętrzna hali, aby wspólnie świętować poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych. Zjawiły się całe rodziny, hala została wypełniona po brzegi. Wśród występujących byli ucznowie z lubińskich szkół podstawowych oraz przedszkolaczki, które stresowały się występem przed naprawdę dużą publicznością. Z biało-czerwonymi balonikami, flagami i kotylionami, radośnie świętowały Dzień Niepodległości w towarzystwie swoich rodziców i wychowawców.

Dzięki wyświetlaniu tekstów pieśni na telebimach każdy mógł się włączyć i świętować razem z bliskimi. Wszyscy zaśpiewali m.in. "Czerwone Maki", "Rota", „"jczyzna Ma", czy "Maszerują Strzelcy". Dziękujemy za ten przepięknie spędzony dzień.

zdjęcie nr 0 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 1 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 2 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 3 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 4 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 5 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 6 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 7 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 8 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 9 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 10 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 11 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 12 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 13 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 14 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 15 101. raz świętowaliśmy niepodległość
zdjęcie nr 16 101. raz świętowaliśmy niepodległość